« Späť na FAQ | Home »
FAQ - Kryt a osvetlenie


Uvažujem o priehľadovom akváriu zabudovanom v stene. Ako vyriešiť priestor nad akváriom na osvetlenie a údržbu akvária? Ako vôbec vyriešiť umiestnenie akvária v otvore?
Do otvoru v stene by som dal drevenú dosku, najlepšie 3,5-5 cm pracovnú dosku, aká sa používa na kuchynské linky s laminovanou úpravou proti vode s rozmerom podstavy akvária. Na strane, kde bude prečnievať stenu, je možné umiestniť zospodu dosky kovové podpery, ale myslím, že by to nebolo potrebné. Nad akváriom by som dal aspoň 20 cm otvor, ak je to možné, tak viac. Akvárium zväčša presahuje hrúbky steny aspoň na jednej strane, takže pre manipuláciu, odchyt, vkladanie kameňov atd. by to malo stačiť. Dalo by sa to nejako esteticky prekryť odnímateľnou drevenou doskou, sadrokartónom atď., možností je viac. Pri výrobe knihovne, do ktorej som zabudoval akváriá, je medzi akváriom a poličkou nad nim ledva 15 cm. Do akvária sa dostanem, ale sú to malé akváriá, výška 40 cm a šírka 30 cm, takže dočiahnem. Pri väčších akváriách by bol potrebný väčší priestor nad akváriom.

Môžem pripojiť T8 žiarivky na predradníky určené pre T5 žiarivky?
Nie. Ak sú elektronické predradníky označené pre použitie s T5 trubicami, môžu sa k nim pripojiť iba tieto žiarivky.

Musím použiť medzi žiarivky a vodnú hladinu sklo alebo stačí vzduchová medzera? Obávam sa zrážania vody resp. dotyku vody so žiarivkami.
Ja mám vždy krycie sklá na každom akváriu a pokiaľ možno čo najtesnejšie, bez najmenších škár. V opačnom prípade by dochádzalo k veľkému odparu vody. No a samozrejme, že pod krytom na žiarivkách by bolo plno vody. Ked mi niekde neprilieha sklo, tak sa kryt "potí", ako šialený :-) Elektronika by to zle niesla, už nehovorím o nebezpečí úrazu el. prúdom. Preto odporúčam prikryť akvárium sklom. Žiarivky mám len niekoľko mm nad sklom a sklo asi 2-3 cm nad hladinou.

Aké sú náklady na zhotovenie takéhoto krytu?
Celý kryt okrem 4 ks neónových trubíc vyšiel 2165 Sk (72 EUR). Tu je materiál, uvádzaný ešte v Sk, s celkovou cenou v zátvorke:

Kostra krytu – lišta: 20x40x90 mm – 3ks – 79 Sk/ks (237 Sk)
Obklad krytu – lišta: 10x60x900 mm – 4 ks – 70 Sk/ks (280 Sk)
Skrutky do dreva: 3x16 mm – 1 bal. (250 ks) – 99 Sk (99 Sk)
Krycie dosky – čierna laminovaná drevotrieska: 16 mm – 87x23,5 cm – 2 ks + narezanie – 152,20 Sk (152,20 Sk)  
Klavírové pánty: 32x900 mm - 2 ks – 105 Sk/ks (210 Sk)
Nažehľovacia hrana čierna: 5 m – 6 Sk/m (30 Sk)
Lepidlo na drevo: Ponal Super 250 g – 139 Sk (139 Sk)
Balakryl: čierna farba matná – 500 ml - 169 Sk
Pätica štartéra – 4 ks – 42 Sk/ks (168 Sk)
Štartér: Sylvania – 4 ks – 11 Sk/ks (44 Sk)
Tlmivka: 30W – 4 ks – 130 Sk/ks (520 Sk
Káble: 120 Sk
Zástrčky – 4 ks – 29 Sk/ks (116 Sk)

Dalo by sa ešte ušetriť na drevenom materiále, kúpiť ho niekde lacnejšie, tiež som samozrejme neminul celé lepidlo, farbu, všetky skrutky a pod. Mne ani nešlo o šetrenie, ale aby kryt sadol presne na akvárium. Okrem toho som použil ventilátory, mriežky na ventilátory, cinch konektory, AC adaptér na ventilátory, ale to je už navyše, čo v krytoch normálne nebýva a v podstate som neskôr zistil, že je to trochu zbytočné. Trubice som mal trocha drahšie a dajú sa samozrejme zohnať aj lacnejšie. Tie mi pridali ďalších vyše 1700 Sk. Určite sa dá vyrobiť kryt lacnejšie, ako za 3500 Sk komplet aj s trubicami a myslím, že so 4 trubicami kryty je problém kúpiť. A samozrejme, pocit z dobre vykonanej práce je bonus :-) Najmä, pri výrobe krytu na akvárium neštandardných rozmerov a presný kryt sa kúpiť nedá nikde.


Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu