« Späť na UROB SI SÁM | Home »
    Výroba krytu na akvárium s osvetlením I.
    


    FAQ - Prečítajte si najčastejšie kladené otázky na tému "Kryt a osvetlenie".

Na výrobu som použil latky zakúpené v Baumaxe. Najprv som vyrobil kostru z latiek 3,8 x 2 cm. Tieto som spojil skrutkami do dreva s bočnými latkami tak, že predná a zadná lišta mali dĺžku zhodnú s dĺžkou akvária (v tomto prípade 85 cm + 2 mm). Medzi tieto latky som vložil bočné latky, ktorých dĺžka je spolu so šírkou prednej a zadnej latky rovná šírke akvária (v mojom prípade 45 cm + 2 mm) (Obr. 1 a Obr. 2). Čiže dĺžka bočných latiek je 41 cm + 2 mm. Najlepšie je však všetko premerať priamo na akváriu, pretože šírka latiek deklarovaná v obchode väčšinou nie je presná. 2 mm som pridal preto, aby nebol osvetľovač nasadený natesno. Pri naplnení vodou sa sklo mierne vyduje a môžu nastať problémy s nasadením alebo so zosadením telesa v budúcnosti (moje skúsenosti z predošlého osvetľovača, ktorý bol presne na mieru). Týmto máme kostru telesa hotovú. Pre lepšiu pevnosť odporúčam na spoje použiť aj lepidlo na drevo, napr. Ponal

Obr. 1 - Základný rám Obr. 2 - Základný rám Obr. 3 - Rám s vonkajším obložením Obr. 4 - Rám s vonkajším obložením

Ďalej budeme potrebovať lišty hrúbky asi 0,8 - 1 cm (záleží od vkusu). Ja som použil hrúbku 1 cm. Šírka latiek by mala byť taká, aby po nasadení telesa na akvárium prekrývali hladinu vody v akváriu. Čiže šírka latiek kostry (3,8 cm) + vzdialenosť hladiny od vrchnej časti skla, väčšinou je na prednom a zadnom skle nalepená sklená výstuž, ktorá slúži zároveň na položenie krycích skiel. Tam končí väčšinou aj hladina vody. V mojom prípade mali lišty šírku 6 cm. Tieto lišty potom napílime na krajoch do uhla (45°), aby sa lišty po spojení neprekrývali, ako v prípade kostry, ale, aby sa spojili pekne v rohu (Obr. 3 a Obr. 4). Lišty prilepíme lepidlom na drevo, napr. Ponal zvonka na kostru a to tak, že ich zarovnáme s jednou hranou kostry. Stiahneme stolárskymi svorkami a necháme lepidlo zaschnúť. Pre spevnenie môžeme ešte zvnútra lišty priskrutkovať ku kostre (Obr. 3). Tým sme dostali základ telesa, ktorý keď položíme na akvárium, presne zapadne na hornú časť akvária a časť líšt, ktoré sme nalepili dokola kostry, bude prečnievať dolu a zakrývať sklené výstuže akvária (ak tam sú).



Do zadnej lišty vyvŕtame dieru (Obr. 5), kadiaľ budeme ťahať všetky káble, preto je potrebné si rozmyslieť, koľko neónových trubíc použijeme, ich zapojenie. Podľa toho budeme vedieť koľko drôtov pôjde cez dieru. Ak plánujeme použiť v kryte aj ventiláciu (odporúčam si to premyslieť dopredu) kvôli vysokej teplote cez leto, vyvŕtame do zadnej lišty dve diery, do ktorých potom vsunieme konektory na pripojenie ventilátorov. Zadnú lištu zbrúsime zhora asi 2 mm (Obr. 6 a Obr. 7), pretože tam budeme pripevňovať pánt na spojenie s krycou doskou.


Obr. 5 - Diera na vedenie káblov Obr. 6 - Výrez pre hadicu filtra Obr. 7 - Výrez pre hadicu filtra Obr. 8 - Výrez pre hadicu filtra

Ak plánujeme použiť v akváriu externý kanistrový filter, musíme v kryte urobiť výrezy, cez ktoré pôjde prívodná a odvodná hadica filtra. Odporúčam si tieto výrezy pripraviť, aj keď momentálne používate iný typ filtrácie. V budúcnosti je potom problematickejšie všetko odinštalovať a robiť otvory. Ak aj nikdy externý filter nepoužijeme, otvory nebudú prekážať, pretože budú v zadnej časti telesa. Výrezy vypílime na krajoch zadnej časti krytu približne 2 cm od okrajov v šírke hadíc (Obr. 6, Obr. 7 a Obr. 8). Je lepšie tieto priechody vypíliť než vyvŕtať diery, aby sme mohli osvetľovač zosadiť aj bez odpájania filtra.



Ak máme všetky otvory pripravené, prešmyrgľujeme celý výrobok jemným šmyrgľom, aby bolo drevo hladké a môžeme natierať. Ja som použil matnú čiernu farbu zn. Balakryl.. Farba sa nemusí riediť, odoláva aj poveternostným vplyvom a je riediteľná vodou, takže štetec nie je problém po práci poriadne umyť. Okrem toho farba nezapácha, takže sa dá natierať takmer hocikde. Výrobok ponatierame dôkladne zo všetkých strán, aby sme ochránili drevo pred vplyvom vlhkosti. Na predchádzajúci kryt, ktorý som vyrobil dávnejšie, som použil čiernu farbu, lesklú zn. Alkyton, ktorá je tiež dobrá, ibaže zapácha a nie je riediteľná vodou.

Po dôkladnom preschnutí náteru môžeme pripojiť vrchné krycie dosky. Tieto som si dal presne odrezať v Baumaxe z čiernej laminovanej drevotriesky hrúbky 1,6 cm (čím tenšie, tým ľahšie). Ich rozmer je na dĺžku taký, ako dĺžka základu osvetľovača, ktorý máme natretý. Šírku majú rovnakú, čiže každá z nich tvorí polovicu šírky základnej nosnej časti (Obr. 9). Ak uvažujeme o zabudovaní ventilácie, musíme si pripraviť otvory v kryte na ventilátory. Použil som dva malé CPU ventilátory s chladičom z počítača zn. Titan rozmerov 5x5 cm. Chladič sa dá bez problémov odskrutkovať. Oba ventilátory sa dajú pripojiť na adaptér a rozbehnú sa aj pri napätí 6 V. Do zadnej hornejdosky som navŕtal otvory o priemere 5cm (Obr. 10). Na prekrytie otvoru, aby sa zakryl "ozobaný" okraj diery a na ochranu ventilátora, som do otvoru vlepil plastové mriežky (Obr. 11 a Obr. 12).
Obr. 9 - Krycie dosky Obr. 10 - Otvory pre ventilátory Obr. 11 - Plastové mriežky Obr. 12 - Plastová mriežka


K základnej časti krytu pripevníme zadnú dosku cez klavírový pánt, ktorý osadíme na zbrúsenú hranu zadnej lišty (Obr. 13, Obr. 14 a Obr. 15).
Obr. 13 - Kryt so zadnou krycou doskou Obr. 14 - Kryt - zadný pohľad Obr. 15 - Kryt - zadný pohľad

Potom pripevníme k tejto doske aj prednú kryciu dosku, opäť klavírovým pántom. Spojením oboch krycích dosiek klavírovým pántom navzájom a tiež k zadnej lište kostry je umožnené odklopiť buď len prednú polovicu krytu (pri kŕmení, čistení a menších zásahoch do akvária) (Obr. 16 a Obr. 17) alebo celý kryt (pri väčších prácach, aby sa nemusel odkladať celý kryt s osvetlením) (Obr. 18 a Obr. 19). Tak máme hlavnú časť krytu skompletizovanú.


Obr. 16 - Kryt Obr. 17 - Kryt Obr. 18 - Kryt Obr. 19 - Kryt

UPOZORNENIE! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe krytu podľa tohto návodu!



Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman


    
 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.



Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu