« Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    Akvárium 419 l - Tropheus (2005)
    

2004 | 2005 | 2006 | 2007Rozmery: 127 x 60 x 55 cm
Ryby:
Tropheus sp. "black" Bemba - 15 ks
Tropheus sp. "Ikola" - 15 ks
Filtrácia: externý biologický filter vlastnej výroby Osvetlenie: 2x36W Philips daylight, 2x36W Narva blue
Pozadie: 3D z kameňov
Piesok: biely, z pláže Stredozemného mora (Cyprus)
Kamene: biely vápenec, pohorie Tríbeč - Zobor

Voda:

pH (merané digitálnym pH metrom)
- vstupná voda: 6,84
- začiatok týždňa, ráno po pravidelnej výmene asi 30% vody: 7,57
- koniec týždňa, tesne pred výmenou 30% vody: 7,52


Obr. - 420 l akvárium Pôvodne takmer biele pozadie začalo tmavnúť, kamene mali krémový odtieň a postupne obrastalo zelenou riasou. Spočiatku sa riasa objavila veľmi nenápadne iba na niektorých kameňoch v podobe drobných prisadnutých bodiek. Zmenil som tiež usporiadanie kameňov. V pravom zadnom rohu som naukladal kamene rovnakého typu, ako pozadie. Stredom akvária sa tiahol pás troch väčších a pár menších bielych vápencov. Vľavo som poukladal tiež pár bielych vápencových kameňov.

S rybami nebol žiadny problém, postupne rástli a Ikoly sa začali pekne vyfarbovať. Hneď od začiatku roka sa Bemby vytierali, ale úspešné odchovy mladých sa objavili až v marci. V máji sa objavil prvý výter Ikoly. Všetko prebiehalo normálne až do okamihu, kým som sa nerozhodol predať skupinu T. sp. "black" Bemba. Ikoly to značne stresovalo, pretože zostali zrazu, aj keď iba na pár dní samé. Náhodou som však naďabil na nádherné Bemby a tak som nakoniec pridal k Ikolám skupinu 15 ks variety "Bemba" so širokým, červeno-oranžovým pásom (obr. 5 vpravo a obr. 3 dolu). Nastal však problém, pretože nové ryby ťažko niesli zmenu a musel som nasadiť liečbu všetkých rýb antibiotikami (metronidazol). Nové Bemby nežrali a Ikoly prestali. Našťastie všetky ryby som zachránil a po 11 dňoch bolo všetko v poriadku. V októbri sa rast rýb výraze zrýchlil, pretože som začal kŕmiť krmivom New Life Spectrum (NLS) z USA. Až do konca roka prebiehali prvé výtery Ikol a dokonca sa začali vytierať aj nové Bemby.

Počas celého roka som usporiadanie kameňov v centrálnej časti akva nemenil, iba na ľavej strane som znížil počet na 1-2 a keď mali samice vypúšťať mladé z papule, umiestnil som k pozadiu niekoľko menších kameňov na spôsob skalky, aby sa tam mohli skryť mladé rybky.

Koncom novembra som k filtru pripojil ešte ďalší filter, rastlinový, ktorý je umiestnený pri akváriu. Je to vlastne veľká kvetinová nádoba, cez ktorú preteká voda z akvária do biologického filtra pod akváriom. Tento rastlinový filter som zriadil kvôli tomu, aby som sa pokúsil znížiť hladinu dusičnanov. Keďže bola zima, rastliny sa rozrastali veľmi pomaly. Väčšina z nich sa musela prispôsobiť na nové, vodné prostredie zmenou koreňového systému.
Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
2005
Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
    Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman

     « Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu