« Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    Akvárium 419 l - Tropheus (2007)
    

2004 | 2005 | 2006 | 2007


Rozmery: 127 x 60 x 55 cm
Ryby:
Tropheus sp. "Ikola" - 12 ks
Eretmodus cyanostictus "Blue Spot" - pár
Tropheus sp. "red" Ndole - 15 ks
Filtrácia: externý biologický filter vlastnej výroby Osvetlenie: 3x54W T5 Ocean White 10 000K AquaMedic, 1x54W T5 Ocean Blue Actinic AquaMedic
Pozadie: 3D z kameňov
Piesok: biely, z pláže Stredozemného mora (Cyprus)
Kamene: biely vápenec, pohorie Tríbeč - Zobor, okrúhliaky z rieky Hron pod hradom Revište

Voda:

pH (merané digitálnym pH metrom)
- vstupná voda: 6,84
- začiatok týždňa, ráno po pravidelnej výmene asi 30% vody: 7,57
- koniec týždňa, tesne pred výmenou 30% vody: 7,52


Obr. - 420 l akvárium V roku 2007 nenastali žiadne zásadné zmeny v akváriu. Eretmodusy výrazne znížili výskyt riasy na pozadí a kameňoch. Jediná zmena, ktorá sa však vykytuje veľmi často, bola zmena usporiadania kameňov v akva. Vrátil som sa k svetlejším až bielym kameňom, či už vápencom alebo okrúhliakom. Hlavný dôvod používania svetlých a bielych lameňov je, že Tropheusy vyniknú v ich prítomnosti lepšie, ako keď je akvárium ladené do tmavých odtieňov. Tmavšie kamene, najmä okrúhliaky, vyzerajú síce prirodzenejšie, ale Ikoly sú podľa mojich skúseností menej výrazne žlto sfarbené a červené formy, ako mnou chované Ndole, sú sfarbené v tmavom prostredí do hnedo-čierna. Keďže pozadie je od rias tmavšie, tmavé ryby na ňom zanikajú. Jedine s bielymi a svetlými kameňmi vyniknú ich farby a aj červené Tropheusy sa vyfarbujú viac do červena, ako do hnedo-červena.

Ikoly pokračovali v úspešnom rozmnožovaní sa. Väčšinou nosilo ikry a mláďatá niekoľko samíc naraz. V tomto roku sa vyskytlo aj niekoľko prejavov agresivity dominantných samcov, ktorí si podali jedného subdominantného kolegu a ten si to odniesol s úplne ohryzenými plutvami, najmä chvostovou a chrbtovou, takže mal problém plávať. Je zaujímavé, že na tele nemal žiadne rany. Ku koncu roka sa útok opäť s rovnakým koncom opakoval a to voči dvom subdominantným samcom. V podstate majú dvaja samci Ikol rozdelené akvárium na polovicu a každý sa vytiera v tej vlastnej polovici. Počas roka náhle uhynula 1 samica Ikoly bez akýchkoľvek príznakov.

Eretmodusy nažívali ako v najlepšom manželstve, až sa jedného dňa samec naštval a kľudné manželstvo sa zmenilo na talianske :-), akurát samici do smiechu nebolo. Od neustálych útokov bola úplne dokaličená, otrhané plutvy, doráňané telo. Dokázala sa však vždy z týchto zranení dostať. Pri tejto skúsenosti som zistil, aké tvrdé sú tieto ryby, z akých zranení sa dokážu dostať, čo by iné ryby určite neprežili. Keď samcovi došlo, že by sa rád množil, nechal ju na pokoji a onedlho sa vytierali :-). Avšak jeden útok samica neprežila a samec ovdovel.

Ndole boli ešte relatívne mladé a žiadne trenie neprebehlo. Až na jeseň sa u nich začali prejavovať pokusy o dvorenie a cvičné náznaky trenia. Avšak ku skutočnému treniu zatiaľ nedošlo.

Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
2007
Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
    Copyright © 2003 - 2017 Robert Toman

    « Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.



Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu