« Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    Akvárium 419 l - Tropheus (2006)
    

2004 | 2005 | 2006 | 2007


Rozmery: 127 x 60 x 55 cm
Ryby:
Tropheus sp. "black" Bemba - 15 ks
Tropheus sp. "Ikola" - 13 ks
Eretmodus cyanostictus "Blue Spot" - pár
Tropheus sp. "red" Ndole - 15ks (výmena za Bemba)
Filtrácia: externý biologický filter vlastnej výroby Osvetlenie: 3x54W T5 Ocean White 10 000K AquaMedic, 1x54W T5 Ocean Blue Actinic AquaMedic
Pozadie: 3D z kameňov
Piesok: biely, z pláže Stredozemného mora (Cyprus)
Kamene: biely vápenec, pohorie Tríbeč - Zobor, okrúhliaky z rieky Hron pod hradom Revište

Voda:

pH (merané digitálnym pH metrom)
- vstupná voda: 6,84
- začiatok týždňa, ráno po pravidelnej výmene asi 30% vody: 7,57
- koniec týždňa, tesne pred výmenou 30% vody: 7,52


Obr. - 420 l akvárium Rastlinový filter nainštalovaný v roku 2005 sa neujal. Rastliny, ktoré v ňom rástli, skôr živorili, ako rástli. Podmienky v izbe, kde sa nachádza akvárium, nie sú na rast izbových kvetov vhodné, pretože je v nej veľmi málo svetla. Keďže bol filter umiestnený v kúte, aj keď hneď vedľa okna, nemali dostatok svetla na bujný rast. Nepomohlo ani dosvetľovanie žiarivkou. Preto som filter zrušil a vrátil sa k pôvodnému riešeniu, iba s externým ovoreným filtrom. Pri manipulácii s potrubím, ktoré viedlo do rastlinového filtra, predtým do biofiltra, kedy som ho vracal na pôvodné miesto, sa vytrhlo z prechodky, ktorá je v zadnej stene akvária a voda sa s hukotom začala valiť na parkety. Veľa nevytieklo, keďže som bol pri akva a hneď som akrobaticky strčil ruku na prechodku a kričal na manželku, aby priniesla vedrá a handry :o). Tak som v pozícii deformovaného paragrafu držal otvor a manželka behala s vedrom, do ktorého rýchlo odsala vodu z akva po úroveň prepadového potrubia (šťastie, že jeho vyústenie je blízko hladiny, inak by som asi ešte dnes chodil s vytočenou rukou :-). Potrubie som potom úspešne pripojil a už nepovolilo. Pozadie zarástlo riasou a poskytovalo Tropheusom zábavu počas celého dňa, kedy oškrabávali z neho riasy. V akváriu som menil dispozíciu kameňov, ich počet, druh a farbu. Vymenil som biely vápenec za svetlejšie okrúhliaky z rieky Hron. Väčší počet kameňov v akva síce vyzeral dobre, ale problémom bolo hromadenie kalu v ich okolí na ťažko dostupných miestach a pod kameňmi.

Vo februári som vymenil osvetlenie a prešiel som na úzke a úspornejšie trubice označované T5 s elektronickými predradníkmi Helvar. Použil som kombináciu trubíc 3 x 54W biela a 1x54W modrá. S osvetlením som veľmi spokojný.

V júni som do akva pridal pár odchytových Eretmodus cyanostictus "Bue Spot". Počas nasledujúcich mesiacov sa v akváriu s Tropheusmi vytierali, samica so samcom si vymieňali približne po 8-10 dňoch mláďatá a úspešne ich odchovali. Tieto ryby výrazne očistili pozadie od rias, čo vidno na obrázkoch vpravo.

Keďže som zaznamenal pokusy o vzájomné kríženie Ikola x Bemba (vždy bol samec Ikola), rozhodol som sa v septembri oddeliť tieto dve formy. Bemby som umiestnil do 250 l akva v komore, kde som medzitým vybudoval mini odchovničku a k Ikolám som pridal 15 ks mladých Tropheus sp. "red" Ndole. Nevznikli žiadne problémy po pridaní rýb. Ikoly sa treli a odchovávali mláďatá počas celého roka. Zaznamenal som 2 náhle úhyny samíc Ikoly s odstupom niekoľkých mesiacov. Ryby nejavili známky žiadneho ochorenia.
Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
2006
Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium Obr. - 420 l akvárium
    Copyright © 2003 - 2012 Robert Toman

    « Späť na AKVÁRIÁ | Home »
    

 

AKVÁRIÁ


Opis mojich akvárií, história chovu, fotografie a všetko, čo sa dialo v každom akváriu počas jeho prevádzky.

UROB SI SÁM


Návody a nápady na výrobu a úpravu rôznych pomôcok a zariadení pri chove rýb. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastné pokusy zjednodušiť si prácu spojenú s chovom rýb.

RYBY


Vlastné skúsenosti s chovom afrických cichlíd. Podrobný opis chovu a odchovu aj so zvláštnosťami zistenými pri ich chove.

FOTOgaléria

VIDEOgaléria


Vlastné fotky a videá chovaných rýb.Didn't you find your language? Write me, I will add it here!
Cichlidworld on FacebookCichlidworld on TwitterCichlidworld YouTube
Cichlidworld RSS
Hľadať len na Cichlidworld.eu